Pro přečtení celého článku klepněte levým tlačítkem myši na jeho nadpis...

12/2022 - Prosinec u nás v KŽM

V prosinci jsme se věnovali (kromě běžné práce v našich kroužcích) především přípravě vozidel a zařízení na předvánoční setkání našeho KŽM. Co všechno to obnášelo, se dozvíte v tomto článku.

Chcete-li číst dále, klikněte myší na nadpis článku...

U trakčních vozidel (lokomotiv a motorových vozů) jsme kontrolovali nastavení adres a přidělení ovladačů. To jsme dělali jak u vozidel našeho KŽM, tak u vozidel zapůjčených. Zdeněk Valter kontroloval funkčnost ovladačů a několik ovladačů musel opravit. Bylo potřeba vyměnit inkrementální čidla. Také jsme vyřešili nedostatek kabelů k ovladačům. Dlouhé kroucené šňůry jsme v polovině přeštípli, narovnali jsme je působením tepla na izolaci a nasadili nové konektory. Tím jsme současně vyřešili i zbytečně dlouhé šňůry, které visely z držáků ovladačů až na podlahu.

Také jsem opravil jednu dlouhodobě odstavenou lokomotivu (T478.1 - Roco). Po sehnání náhradních dílů jsem se pustil do opravy. Po pádu měla mašinka zlomenou kinematiku spřáhla. Naivně jsem si myslel, že to bude normální rutinní a snadná oprava. Což o to, nakonec jsem zvítězil, ale nepřístupnost kinematiky, nutnost rozebrání půl lokomotivy včetně odpájení přívodů k podvozku, nesnadnost navlečení pružinek do nové kinematiky za podvozkem, dělá ze zdánlivě jednoduché výměny práci nejméně na hodinu.

Dále jsem doplnil chybějící spřáhla na některé vozy. My totiž používáme na vozidla třmenová spřáhla Fleischmann 6511, která jsou sice drahá, ale oproti jiným výrobcům spolehlivá. Současně tím máme vozidla kompatibilní s kluby modulové železnice, na jejichž setkání občas zavítáme.

O víkendu 17. a 18. prosince proběhlo předvánoční setkání. To mělo interní část určenou výhradně členům KŽM, ale v neděli odpoledne i část určenou pro veřejnost. Podrobná reportáž je na našem webu ve složce "Akce - uskutečněné". Reportáž obsahuje i VIDEO natočené během setkání.

©A.T. - 27.12.2022, poslední úpravy textu a doplnění obrázků 18.1.2023