Pro přečtení celého článku klepněte levým tlačítkem myši na jeho nadpis...

01-06/2024 - Stavba velkých budov pro naše kolejiště

Na jaře 2024 se postupně kompletují dvě důležité budovy pro naši stanici Světlá. V tomto článku se pokusím popsat trochu podrobněji stavbu obou budov pro naše kolejiště. Většinu budov na našem kolejišti si musíme postavit sami z ruky, protože na ně stavebnice neexistují, případně zásadně upravit stavebnice existující. A to jsou právě dva případy dále popisovaných budov. Podrobnější popis stavby obou budov najdete v oddíle tohoto webu: Naše stavby a recenze", viz dále.

Chcete-li číst dále, klikněte myší na nadpis článku...

Stavba modelu staniční budovy ve Světlé
Stavbu staniční budovy podrobně popisuji v samostatném článku na tomto webu v oddíle "Naše stavby a recenze", a to včetně údajů o skutečné budově. Zde tedy uvedu jen postup při vlastní stavbě.
Především je potřeba uvést, že staniční budovu ve Světlé nikdo nevyrábí jako stavebnici, proto jsme se rozhodli ji postavit sami. Model budovy vzniká díky spolupráci Vojty Chalupy (který kreslí na počítači výkresy), firmy (která vypálila laserem základ a stěny budovy z překližky silné 3 mm), Zdeňka Valtera (který dělá 3D tisk okenních rámů, oken, dveří, říms a bosáží) a našich chlapců z kroužků pokročilých (především Jakuba Kopkana, který tuto budovu s Vojtou Chalupou postupně staví).
Další podrobný popis stavby rotundy i doprovodné fotografie najdete v tomto článku: http://kzm-praha4.cz/content/2023-2024-stani%C4%8Dn%C3%AD-budova-ve-sv%C...

Stavba modelu rotundy pro lokomotivní depo ve Světlé
Především je potřeba uvést, že ve stanici Světlá nad Sázavou (podle které model naší stanice Světlá stavíme) žádné depo není. My jsme ho do našeho modelu umístili proto, abychom využili místo na našem modelu. To vzniklo tak, že jsme kvůli velkému poloměru kolejí oblouku směrem do předsíně na stanici Brod museli koleje zhlaví stanice Světlá posunout dále od stěny. Do takto vzniklého místa jsem umístili kolejiště depa včetně velké točny (Fleischmann).
Proto jsme koupili také stavebnici od firmy Rezinové modely, která je vyrobená podle c.k. reálií a dodnes takové rotundy jsou na řadě míst (Praha Vršovice, Čerčany, Benešov a dalších). Stavebnici rotundy převzal do své péče Bohouš Daníček, ale musel ji v řadě ohledů upravit. V podstatě z původní stavebnice vznikla stavebnice nová.
Další podrobný popis stavby rotundy i doprovodné fotografie najdete v tomto článku: http://kzm-praha4.cz/content/0723-0624-stavba-modelu-rotundy-v-depu-sv%C...

© A.T. - 23.3.2024, doplněny fotografie 4.4.2024